بهترین روش برای درمان بی خوابی

درمان موقت بی خوابی با داروی فلورازپام Flurazepam

مسلما بی خوابی یکی از مشکلاتی است که ممکن است هر فردی را بعد از یک روز کاری و پر استرس حسابی رنجیده خاطر کندخوشبختانه برای درمان کوتاه مدت این مشکل داروهایی در دسترس قرار دارد. داروی فلورازپام (Flurazepam) از دسته دارویی آرامبخش ها است و به شکل کاربردی در درمان بی خوابی بسیار کاربرد دارد. البته مانند تمام داروهای خواب آور بهتر است که داروی فلورازپام در درمان بی خوابی و رفع بیدار شدن های مکرر در خواب تنها به مدت چند روز مصرف شود زیرا استفاده از این دارو به مدت طولانی عوارض جانبی زیادی ایجاد می کند که مهمترین آن اعتیاد و وابستگی به داروی فلورازپام می باشد. در ادامه ی مطلب به توضیح کامل مشخصات و عملکرد این دارو می پردازیم.

داروی فلورازپام

مشخصات داروی فلورازپام

داروی فلورازپام با نام تجاری و اختصاری Dalmane هم در داروخانه ها و بازارهای آزاد دارو به فروش می رسد و همانطور که گفتیم مهمترین کاربرد آن درمان بی خوابی است. البته در برخی مواقع این دارو برای تاثیر آرامبخشی آن هم مورد استفاده قرار می گیرد و می توان گفت به شکل موقت ممکن است در کاهش و رفع اضطراب و استرس هم موثر باشد اما هیچ گزینه ی مناسبی برای درمان استرس به مدت زمان طولانی نیست. داروی فلورازپام از خانواده ی بنزو بنزودیازپین ها است و به شکل کپسول در دسترس عموم قرار دارد. شایان ذکر است که میزان دوز مصرفی این دارو باید توسط پزشک و متناسب با شرایط جسمانی و شدت بیماری فرد مشخص شود اما به طور معمول در درمان بی خوابی، بزرگسالان مجاز به مصرف ١۵ الی ٣٠ گرم از این دارو قبل از خواب می باشند.

شاید این مطلب هم مفید باشد

بهترین روش برای درمان دیابت نوع2

مکانیسم اثر داروی فلورازپام

داروی فلورازپام

این دارو نیز مانند سایر داروهای خانواده ی بنزودیازپین ها با گیرنده های گابا GABA آمینو بوتریک اسید ها حالت هم پوشانی دارند. داروی فلورازپام با اتصال به جایگاه گیرنده های گابا در مغز موجب افزایش اثرات انتقال عصب توسط این واسطه های شیمیایی می شوند( این گیرنده ها به شکل وسیع در مغز پراکنده هستند). این عمل(اتصال به گیرنده های گابا) باعث باز ت و ١ تا ۵ ساعت هم زمان می برد که داروی فلورازپام به اوج غلظت پلاسمایی خود برسد.

برای خواندن ادامه مطلب کلیک فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *