درمان گیاهی عفونت ریه درمانی‌ است که به نسبت سختی عفونت می‌تواند زمان‌بر و سخت باشد. اما عوارض بسیار کمتری داشته و بجای تضعیف سیستم ایمنی، به تقویت آن می‌پردازد. در عفونت ریه بدن خود با تولید خلط به شستشوی ریه می‌پردازد و با سرفه کردن تلاش در تخلیه این خلط دارد؛ در این فرایند، درمان‌های گیاهی به درمان کمک می‌کنند.

سیر تا پیاز درمان گیاهی عفونت ریه

ستاره | سرویس سلامت – تحمل مشکلی چون عفونت ریه برای کوچک و بزرگ سخت است! در این میان بچه‌ها، زنان شیرده یا باردار و سالمندان بخاطر محدودیت مصرف دارو بیشتر اذیت می‌شوند. چون بدن آن‌ها تحمل عوارض مصرف دارو را ندارد. همین امر ما را ترغیب به انجام درمان‌های گیاهی می‌کند.

برای آشنایی با درمان گیاهی عفونت ریه ابتدا علائم عفونت ریه را بیان می‌کنیم و بعد با سازوکار درمان عفونت ریه آشنا می‌شویم. شناخت انواع سرفه‌ها تاثیر زیادی در تعیین نوع درمان دارد و درمان گیاهی عفونت ریه متناسب با طبع سرفه‌ پیشنهاد می‌شود.

علائم عفونت ریه

علائم عفونت ریه، تب و سرفه از علائم عفونت ریه هستند.

ابتدا باید بدانیم داشتن چه علائمی خبر از ابتلا به عفونت ریه می‌دهد. خصوصا که ممکن است هر از گاهی عفونت ریه با بیماری‌های دیگری همچون انسداد ریه اشتباه گرفته شود. علائم عفونت ریه عبارتند از:
۱- تب یا تب و لرز
۲- تنگی نفس و حالاتی، چون نفس نفس زدن و افزایش ضربان قلب. بعبارتی می‌توان گفت: هر تغییری در وضعیت تنفسی باید بررسی شود.
۳- تغییرات مخاطی به این شکل که یا خلط گلو افزایش یابد، یا گلو دچار خشکی شدید شود. معمولا در عفونت ریه مخاط دچار تغییر رنگ شده و سفت‌تر و چسبنده‌تر می‌شود و حتی ممکن است بوی بسیار بدی هم بدهد. گاهی هم رنگ مخاط تغییر می‌کند.
۴- پلوریت سینه یا احساس درد در قفسه سینه. این درد می‌تواند با تنفس عمیق بیشتر هم بشود و شخص احساس تنگی و فشار بر روی سینه‌اش دارد.
۵- سرفه کردن. سرفه معمولا تلاش بدن برای خارج کردن اخلاط است.

ساز و کار درمان عفونت ریه

ساز و کار درمان عفونت ریه، تولید مایه مخاطی در ریه، سرفه تلاشی‌ست برای تخلیه این مخاط

برای شروع درمان باید به درمانی مطابق به آنچه علائم به ما می‌گویند بپردازیم و از آنجایی که علائم افراد با هم متفاوت است نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه پیچید. با شناخت تفاوت علائم می‌توانید تشخیص دهید چه راهکاری برای شما مفیدتر است. برای شروع مشکلی که بیماری برای شما ایجاد کرده است، یعنی سرفه را بررسی می‌کنیم.
اما بطور کلی بدن برای ضدعفونی کردن ریه‌ها شروع به تولید خلط می‌کند. این خلط در بعضی افراد غلیظ است که موجب سرفه‌های خشک می‌شود. در برخی دیگر رقیق است. برای همین است که شخص بیمار سرفه می‌کند، چون باید این خلط کثیف را تخلیه کرده و ریه‌ها شسته شوند.

طبع سرفه‌های شما

طبع سرفه‌ها در عفونت ریه، سرفه ها می‌توانند سرد و گرم یا خشک و تر باشند.

عفونت ریه زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری، ویروس و یا قارچ‌ها در ریه یک فرد جمع شده و شروع به رشد می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که کیسه‌های هوایی پر از چرک و مایع شوند و در نتیجه تنفس برای افراد سخت گردد. در این حالت بدن شخص هم متوسل به سرفه کردن می‌شود تا بتواند با تخلیه این چرک و مایع عفونی که آن را بعنوان خلط کثیف می‌شناسیم ریه‌ها را تمیز و ضدعفونی کند. هرکاری می‌کنیم باید به بدن در انجام این فرایند کمک کنیم.
بسیاری از پزشکان سرفه را نگهبان ریه می‌دانند، سرفه یک بازدم انفجاری است که مکانیزمی حفاظتی برای پاک کردن ریه‌ها از ترشحات و اجسام خارجی را فراهم می‌کند.
از منظر طب سنتی دو نوع سرفه داریم. سرفه‌تر و سرفه خشک. تفاوت این دو نوع سرفه را براحتی از وجود خلط در سرفه‌ها می‌شود فهمید. ضمن آنکه یک سری نشانه‌های دیگر نیز وجود دارند. مثلا سرفه‌های خشک در حالت فعالیت و گرسنگی افزایش پیدا می‌کند و در حالت آرامش و سیری شکم کاهش می‌یابند. اما تشخیص سرفه گرم از سرد بسیار مشکل است.
طبع سرفه‌ها در عفونت ریه، سرفه ها می‌توانند سرد و گرم یا خشک و تر باشند.

سرفه سرد: در صورت وجود سرفه سرد رنگ صورت به سربی تبدیل می‌شود. با سرمای زیاد این سرفه بیشتر شده و با کاهش سرما نیز سرفه کم می‌شود. البته اگر همراه سرفه سرد خلط هم وجود داشته باشد (سرفه سرد و‌تر باشد)، فرد احساس می‌کند که چیزی از بالا به سوی سینه می‌ریزد. همچنین از علائم دیگر سرفه سرد، تشنگی کم است.سرفه گرم: در سرفه گرم شخصی که سرفه می‌کند، صورتش سرخ می‌شود. اگر این شخص سرفه‌هایش گرم و خشک باشد، هرگاه سرفه می‌کند دچار سوزش و خارش در گلو و قفسه سینه شده و احساس می‌کند چیزی مثل نمک به قفسه سینه‌اش می‌ریزد. این سرفه‌ها احتمالا هنگام شب بیشتر شده و به آن‌ها سرفه صفراوی می‌گویند.

ادامه مطلب

 

شاید این مطالب هم مفید باشد

روش پیشگیری از زخم معده